Contacting Staff

You can email individual staff members using the following email format:

first initial + last name + (at)


By phone: 860-525-5601

Our Staff


Darko Tresnjak, Artistic Director
(Position permanently endowed by Janet S. Suisman)
Michael Stotts, Managing Director


Elizabeth Williamson, Associate Artistic Director
Rachel Alderman, Artistic  Associate
Christina Anderson, Aetna New Voices Fellow
Writers Currently Under Commission:
Marcus Gardley, Kimber Lee, Matthew Lopez, Janine Nabers, Will Power, Bess Wohl


Jennifer Roberts, Director of Education
Nina Pinchin, Associate Director of Education
Robert Reader, Education Programs Manager
Aurelia Clunie, Education Associate for Student Audiences
Emely Larson, Studio Manager
Erin Frederick, Education Enrollment and Marketing Coordinator
Krista DeVelllis, Resident Teaching Artist


Emily Van Scoy, General Manager
Stacie J. Snyder, Assistant General Manager
Scott Bartelson, Management Associate
Sara Walnum, Business Manager
Abbie George, Bookkeeper


Bryan T. Holcombe, Production Manager
Charlie Freitag, Associate Production Manager
Samantha Donnelly, Company Manager
Rachel Kaplow, Production Assistant
Katy Persutti, Production Assistant

Set Construction & Scenic Art

Aaron D. Bleck, Technical Director
Mike Beschta, Assistant Technical Director
Christopher Nelson, Master Carpenter
Ian Sweeney, Kevin Dechello, Carpenters
Curt Tomczyk, Charge Scenic Artist
Carrie Peters, Stage Carpenter
Nathalie Schlosser, Scenic Painter

Costumes & Wardrobe

Blair Gulledge, Costume Shop Manager
Elinor (Brit) Watts,  Assistant Costume Shop Manager
B.W. Sellers, Draper
SB Parks, Costume Craftsperson
Kalyn Lummis, Wardrobe Supervisor
Aryn Murphy, First Hand
Erica Giles, Second Hand
Marissa Kulp, Wigs/Wardrobe


Erin Keller, Properties Manager
Sara Morand, Assistant Properties Manager


Aaron Hochheiser, Master Electrician
Jackie Hecker, Assistant Master Electrician


Lucas Clopton, Audio/Video Supervisor
Darren Alley, Audio/Video Engineer


Lew Michaels, Facilities and Operations Manager


Antay Bilgutay, Director of Development
Casey Grambo, Development Manager
Jennifer Crookes Carpenter, Events Manager
Peter Carey, Individual Giving Associate

Marketing, Sales & Communications

David Henderson, Director of Marketing Sales & Communications
Todd M. Brandt, Associate Director of Marketing, Sales, and Communications
Liss Couch-Edwards, Marketing and Graphic Design Coordinator
Darryl VanOudenhove, Data Systems Manager
Charles MacNaughton, Digital Media Manager
Theresa MacNaughton, Community Engagement Associate
T. Charles Erickson, Company Photographer

Sales Center

Mike Davirro, Call Center Manager
Darlene Herrick, Administrative Assistant/Sales Representative
Sales Center Representatives: Todd Merrell, Linda Young

Patron Services

Anthony Bell, Box Office Manager
Alexandra Fischbein, Subscriptions Manager
Molly Sullivan, Damien Dominguez, Box Office Supervisors
Senior Customer Service Representative: Sierra Vazquez
Customer Service Representatives: Lindsey Hoffman, Ashlee Ruffin, Ashley St. Pierre, Margaret Vaughan

House Management

Patron Services Manager: Margie Glick
House Manager: Jeff Lagasse
House Operations Staff: Brittany Boncek, Bruce Catania, Sam Chiasson, Sheznarda Flores, Lindsey Hoffman, Elizabeth Malvo, Andrew Mentus, Cady Michaels, Joan Ouellette, Tanya Rivera

Volunteer Advisory Board

Ann Cooke, Doug Cooke, Jill Dugas, Carol Durant-Holtzclaw, Pat Tyson, Gayle Barrett, Michael Brezel, Martha Schwartz, Bobbie Werner, Daniel Fox, Bob Katz


Molly Archambault – Arts Administration Apprentice
Allison Gold – Artistic Apprentice
Fiona Kyle – Artistic Apprentice
Courtney Kossick – Costume Apprentice
Emily Burke – Development Apprentice
Alex Macbeth – Electrics Apprentice
Claire Sabatine – Marketing Apprentice
Nathaniel Vilandre – Production/Company Management Apprentice
Kaitie Hughes – Properties Apprentice
Iliana Figueroa – Technical Scenic Apprentice

Morningstar Education Apprentices

Ishaar Gupta
Samantha Reser